reklama

Darovacia zmluva

Ako správne vyhotoviť darovaciu zmluvu a čo môže byť jej predmetom?  Aké povinnosti vznikajú z darovacej zmluvy a akým spôsobom môže zaniknúť darovacia zmluva?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Darovanie (donatio) je záväzkovoprávny vzťah založený darovacou zmluvou, ktorou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému, a ten dar alebo sľub prijíma § 628 ods.1 Občianskeho zákonníka.

K darovaniu teda nemôže prísť len na základe jednostranného právneho úkonu ,ale len zmluvne, pretože k právne záväznému úkonu jednej zmluvnej strany (darcu) musí pristúpiť vzájomný a obsahovo zhodný úkon druhej zmluvnej strany (obdarovaného) jednoznačne vyjadrujúci vôľu prijať bezplatne poskytnutý alebo sľúbený majetkový prospech.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo môže byť predmetom darovania?

Predmetom darovacej zmluvy nemusí byť len vec, ktorú obdarovaný darovaním nadobúda do vlastníctva, ale môže ním byť aj poskytnutie iného majetkového prospechu (napr. odpustenie dlhu, postúpenie pohľadávky, vykonanie nejakej činnosti v prospech obdarovaného).

Pojmovými znakmi darovacej zmluvy sú bezplatnosť a dobrovoľnosť.

Bezplatnosť darovacej zmluvy je splnená v prípade, ak darovanému v dôsledku darovacej zmluvy nevzniká nijaká právna povinnosť poskytnúť za dar majetkovú hodnotu (hodnota vyjadriteľná v peniazoch). O darovanie nejde, ak by darovacia zmluva obsahovala príkaz spočívajúci v tom, že obdarovaný sa musí správať tak, že v konečnom dôsledku prinesie majetkový prospech darcovi. Čo však samozrejme neznamená, že by obdarovanie nemohlo byť podmienené splnením určitej podmienky avšak len za predpokladu, že takáto podmienka alebo príkaz nebudú mať pre darcu majetkový význam a samozrejme sa nesmú dostať do rozporu so zákonom alebo dobrými mravmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pojmový znak dobrovoľnosti nie ja daný vtedy, keď by poskytnutie daru predstavovalo právnu povinnosť darcu vo vzťahu k obdarovanému (napr. plnenie vyživovacej povinnosti).

Vznik darovacej zmluvy 

Ako každá, aj darovacia zmluva vzniká súhlasným prejavom vôle darcu a obdarovanému.

Rozoznávame dva druhy darovacích zmlúv a to reálnu, ktorá spočíva v tom, že súhlasný prejav vôle darcu a obdarovaného je súčasne spojená faktickým odovzdaním a prevzatím daru. V tomto prípade sa nevyžaduje písomná forma darovacej zmluvy.

Naproti tomu konsenzuálny typ darovacej zmluvy sa odlišuje tým, že k reálnemu darovaniu príde až v budúcnosti a zákon zároveň vyžaduje jej písomnú formu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zákon zároveň vylučuje, aby sa darovanie viazalo na okamih smrti darcu, preto by takáto darovacia zmluva bola neplatná (plnenie až po darcovej smrti).

Práva a povinnosti zmluvných strán

Darca je povinný odovzdať dar a obdarovaný je oprávnený domáhať sa jeho splnenia. Darca je povinný plniť to, čo sľúbil a nemôže sa zbaviť záväzku plnením niečoho iného.

Ak darca obdarovaného neupozorní na vady, ktoré mala vec v čase darovania, obdarovaný má právo vrátiť vec darcovi bez ohľadu na to, či darcovi boli vady známe, alebo nie § 629 OZ.

Akým spôsobom môže darovacia zmluva zaniknúť?

Okrem všeobecných dôvodov zániku záväzkov § 559 a nasl., záväzok z darovania zaniká ďalšími dvoma spôsobmi :

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1. Prvý spôsob zániku právneho vzťahu darovania predovšetkým predpokladá, že obdarovaný sa správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Darca sa týmto zákonným dôvodom môže domáhať vrátenia daru.

Za členov rodiny v zmysle § 630 OZ treba považovať osoby, ktoré sú k darcovi v príbuzenskom alebo obdobnom vzťahu, ak darca ujmu spôsobenú niektorej z nich obdarovaným dôvodne pociťuje ako vlastnú ujmu. Z hľadiska aplikácie a interpretácie § 630 je dôležité určenie povahy a stupňa amorálneho správania obdarovaného tak, aby bolo možno jeho správanie kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov, musí ísť o porušenie značnej intenzity alebo o sústavné porušovanie dobrých mravov.

Darca sa môže domáhať vrátenia daru v akomkoľvek časovom odstupe od uzavretia zmluvy. Nárok na zrušenie zmluvy však vzniká až hrubým porušením dobrých mravov a od toho okamihu začína plynúť aj premlčacia doba (trojročná) na uplatnenie nároku na súde.

Keďže ide o osobné právo, ktoré smrťou darcu zaniká, dediči sa nemôžu domáhať vrátenia daru. Výnimkou by mohol byt prípad, keby darca ešte za svojho života zmluvu platne zrušil tým, že by urobil jednostranný prejav vôle voči obdarovanému.

Obdarovaný musí vrátiť všetko, čo od darcu prijal. Ak bola predmetom daru individuálne určená vec, musí vrátiť presne túto istú vec, ak ju už nemá, musí vrátiť peňažnú náhradu a to vo výške hodnoty veci, ktorú mala v okamihu zrušenia zmluvy.

Ak by darovaná vec bola druhovo určená, obdarovaný musí vrátiť vec rovnakého druhu, kvality a množstva.

Vrátenie sa môže týkať aj nehnuteľnosti.

2. Druhý osobitný spôsob zániku darovacej zmluvy nastáva, ak obdarovaný využije svoje právo vrátiť dar, alebo vec, ktorá má vady, na ktoré ho darca neupozornil § 629 OZ.

Lucia Hamalová

Lucia Hamalová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o právnu a finančnú oblasť. Mám niekoľkoročnú prax v riadení pobočky banky, venujem sa rodinnému a trestnému právu a právu na ochranu spotrebiteľa. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu